Na życzenie naszych Klientów – właścicieli lokali, zarządców nieruchomości podejmujemy się pełnienia funkcji zarządcy sądowego lub kuratora dla lokali o nieuregulowanym stanie prawnym jak również w przypadku z ustaleniem aktualnego właściciela lokali.
Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o własności lokali sąd może ustanowić zarządcę przymusowego, na wniosek każdego z właścicieli lokali w sytuacji jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków lub też narusza zasady prawidłowej gospodarki.
Przesłanką powołania zarządcy przymusowego może być sytuacja, jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu właściciele nie dokonają wyboru zarządu ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, ustanowienia takiego zarządcy może żądać dotychczasowy zarządca.
W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego w szczególności art. 203, każdy ze współwłaścicieli może do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.
W ramach zasobów własnej kancelarii prawnej (www.praemium24.pl), w aspekcie praktycznym oraz przygotowania teoretycznego (ukończyłem studia doktoranckie z prawa z tematyką dysertacji naukowej „Deweloper we wspólnocie mieszkaniowej – zakres odpowiedzialności odszkodowawczej), wspieram i reprezentuję klientów również w szczególnie skomplikowanych sporach właścicielskich oraz przed organami administracji państwowej i sądami powszechnymi.
Zapraszamy do współpracy